Cacao & koffie

Vrouwen aan het roer van duurzame landbouw in Ecuador

March 7, 2025
Isabel Proaño
Chloé Van Uytven
Communicatiemedewerker

Van de vruchtbare gronden langs de kustlijn van Esmeraldas tot de eeuwenoude bossen van het Amazonewoud – in Ecuador oogsten tientallen vrouwen méér dan cacao, koffie en bakbananen: hoop, vertrouwen in zichzelf en gelijke kansen. De vrouwen bouwen er aan een toekomst waarin zij de hoofdrol spelen.

Vrouwen voeden mee de wereld. Als boeren, arbeiders, handelaars en consumenten spelen ze een essentiële rol in elk onderdeel van ons voedselsysteem. In veel plattelandsgemeenschappen zijn ze de drijvende kracht achter de voedselproductie en het levensonderhoud van hun gezinnen. Hun rol blijft echter vaak onderbelicht, wat het voor hen des te uitdagender maakt om zich aan het ondernemerschap te wagen.

Willen we de positie van vrouwen in de landbouw- en voedselsector versterken, dan moeten we de machtsverhoudingen veranderen en ervoor zorgen dat ook vrouwelijke ondernemers alle kansen krijgen. In het kader van het CREA-project brachten we afgelopen jaar daarom vijf producentenorganisaties uit Ecuador samen om Gender Agenda’s te ontwikkelen voor de productieketens van cacao, koffie, guayusa, bakbananen en quinoa. Deze plannen zetten vrouwelijke boeren in het hart van de besluitvorming en geven hen een stem in hun gemeenschap.

Als moeder van drie draag ik een grote verantwoordelijkheid, zeker in combinatie met mijn werk. Het ondernemerschap is voor mij altijd een belangrijke droom geweest. Mijn boodschap aan andere vrouwen? Geef niet op en geloof in jezelf. Wij, vrouwen, zijn sterker dan we denken.

Aurora Tunay

Guayusa-producente | Archidonia, Napo

CREA en gendergelijkheid

Het CREA-project, geleid door Rikolto en haar partners, vergroot de marktkansen voor Ecuadoraanse producentenorganisaties in Europa en ondersteunt de economische en sociale versterking van vrouwen. Partnerorganisatie COSPE coördineert de genderinitiatieven binnen het project. Dankzij CREA kunnen vrouwen en andere kwetsbare groepen hun capaciteiten ontwikkelen en een inkomen generen. Het project ondersteunt momenteel zo’n 6.300 gezinnen op deze manier. Betere arbeidsomstandigheden voor deze groepen hebben een positieve impact op de Ecuadoraanse landbouwsector en samenleving.

Lees meer

Gender Agenda’s: samen sterker

Negen maanden lang werkten vrouwen uit de provincies Morona Santiago, Zamora Chinchipe, Esmeraldas, Orellana en Chimborazo samen aan hun Gender Agenda’s. Dat zijn strategische plannen, door én voor vrouwen, die concrete uitdagingen en kansen in kaart brengen en als leidraad dienen om vrouwen een stem te geven in het (lokale) beleid.

De kracht van deze aanpak zit ‘m in samenwerking. Grassroots-organisaties en lokale besturen werkten samen om de prioriteiten van vrouwen op te nemen in provinciaal en regionaal beleid. Resultaat? Meer erkenning en zeggenschap in de toekomst van voedselsystemen.

“Wat mij het meest inspireerde, was het besef dat vrouwen in andere organisaties dezelfde uitdagingen delen. Dankzij de Gender Agenda’s hebben we dit in kaart gebracht, samen naar oplossingen gezocht en onze bezorgdheden en ambities aangekaart bij lokale autoriteiten. Uiteraard botsen we op heel wat weerstand, maar ik voel dat onze stem steeds luider klinkt. Het is mooi om te zien hoe we elkaar als vrouwen sterker maken.” - Laura Pincay | cacaoproducente uit Choco Quinindé

Van lokale strijd naar collectieve kracht

In december kwamen meer dan 35 vrouwen uit verschillende producentenorganisaties samen om hun verhalen met elkaar te delen. Ondanks geografische en culturele verschillen werd al snel duidelijk ze met dezelfde problemen worstelen. De vrouwen hadden het over gendergerelateerd geweld, de dubbele belasting van hun werk en huishoudelijke taken, hun onderbelichte rol, beperkte kansen voor jongeren en de gevolgen van klimaatverandering. Wat het meeste opviel? Hoe de vrouwen elkaar wisten inspireren met oplossingen uit hun eigen gemeenschappen.

Tijdens de bijeenkomst werden verschillende ideeën en initiatieven voorgesteld. Zo werd een zadenbank gepresenteerd om traditionele gewassen te behouden en een duurzame cacaoproductie te garanderen. Vrouwen uit Chinchipe benadrukten dan weer de noodzaak van een brede aanpak tegen gendergerelateerd geweld, met gemeenschapsbrigades om geweld te voorkomen en vrouwenrechten te beschermen. Een andere groep vrouwen deelde hoe zij al meer dan 5.000 USD dollar hadden opgehaald voor opleidingen rond gendergelijkheid, terwijl enkele vrouwen uit Zamora hamerden op een eerlijkere verdeling van huishoudelijke taken.

No items found.
No items found.
"Dankzij de opleidingen hebben we niet alleen economische onafhankelijkheid verworven, maar ook geleerd om op te komen voor onze rechten. We eisen respect en erkenning – als ondernemers, als moeders en als vrouwen.” - Liliana Sozoranga | cacaoproducente uit Palanda, Zamora Chinchipe

Luister hier naar de verhalen van Liliana, Laura, Aurora en andere vrouwen die elke dag strijden voor een rechtvaardiger, duurzamer en inclusiever voedselsysteem. Hun vastberadenheid voor gelijke kansen, duurzame productie en sociale rechtvaardigheid vormt de motor van verandering in zowel de landbouwsector als de bredere samenleving. Bedankt aan alle vrouwen – om jullie stem te laten horen én om een weg te banen voor een eerlijkere en duurzamere toekomst, voor iedereen.

Dummy image

Volg onze nieuwsbrief en ontvang elke maand een gratis recept voor goed eten.

Schrijf je in

Onze laatste artikels

Meer nieuws